Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 195320656

Patarimai tėvams, auginantiems vaikus, turinčius autizmo spektro sutrikimų

Kaip elgtis karantino sąlygomis?

Vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimų, yra jautrūs gyvenimo pokyčiams, todėl rekomenduojame:

  • Pagal galimybes laikytis jau įprastos rutinos namuose (taip kaip darote savaitgaliais atostogų metu).
  • Jeigu vaikui neramu, neaišku, kodėl neina į mokyklą ar darželį, paaiškinkite taip, kad jūsų vaikas suprastų, kodėl esate namuose, stenkitės nesukelti jam didelio nerimo.
  • Pasidarykite kiekvienos dienos dienotvarkę, kuri gali būti kažkiek panaši į darželio ar mokyklos. Nusipieškite ją ar panaudokite paveikslėlius, pvz.: pusryčiai, pamokėlės namuose, kurių metu užsiimsite lavinančia veikla, priešpiečiai, maloni vaikui veikla, bendri žaidimai, vakarienė, pasiruošimas miegui ir pan. Svarbu struktūruoti vaiko veiklą dienos ir kiekvieno užsiėmimo su juo metu, ją pavaizduoti. Dienotvarkę kurkite kartu su vaiku, o ją vizualizavę, pakabinkite matomoje vietoje. Pažymėkite joje tai, ką jau atlikote (galite tiesiog užbraukti, pažymėti šypsenėle ar kt.).
  • Dienotvarkę drauge su vaiku peržiūrėkite kiekvieną rytą: gal reikės ką nors šiek tiek tikslinti ar pakeisti, tai iš anksto su juo aptarkite ir pavaizduokite dienotvarkėje.
  • Labai svarbu kantriai laikytis tų pačių taisyklių (jeigu jas turite) ir ribų, kurios buvo taikomos namuose iki šiol. Jeigu jūsų vaikui kyla emocinių sunkumų, ieškokite kūrybiškų sprendimų. Neleiskite piktnaudžiauti turimomis technologijomis! Sugalvokite bendrą veiklą (pieškite, judėkite, dainuokite, šokite, konstruokite, lipdykite, gaminkite valgyti ir t.t.). Tikrai atrasite bendrų užsiėmimų, kurie patiks jūsų vaikams.
  • Tėveliai, jeigu šiomis, karantino sąlygomis, labai atsipalaiduosite ir visai nesilaikysite taisyklių ir ribų bei rutinos, jūsų vaikas gali turėti nemažai sunkumų, kai reikės grįžti į įprastinį gyvenimą. Išnaudokite susiklosčiusias nepalankias karantino sąlygas daugiau skirdami laiko savo vaikams. Tai leis jums geriau pažinti, suprasti jį, atrasti naujų, stiprių vaiko savybių ir džiaugtis buvimu kartu.

P.S. Šias rekomendacijas galima taikyti visiems vaikams.

Parengė Alytaus miesto pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė Zita Pupkienė

Klauskite, rašykite (PPT interneto svetainėje https://www.ppt.alytus.lm.lt/ „Siųsti žinutę“). Jums atsakys psichologė.

Skip to content