Kuo svarbi įsisąmoninimu grįsta tėvystė?

Būdami tėvais patiriame daug džiaugsmo, laimės. Tačiau savo tėvystės/motinystės kelyje neišvengiamai susiduriame ir su stresu. Tėvams tenka daugybė kasdieninių darbų, pareigų, iššūkių, pridedančių įtampos, skubėjimo, išsiblaškymo. Tad nekeista, kad jie gali jaustis, pavargę, išsekę ir dėl to stipriai emocingai ir spontaniškai reaguoti  į vaikų elgesį – rėkti, impulsyviai nustatyti naujas taisykles ar jau esamas taikyti taip, kaip tuo momentu patogiau, nusišalinti…. Vėliau dėl savo automatinių reakcijų jausti kaltę ir gėdą…

Knygų, straipsnių, laidų apie vaikų auginimą bei ugdymą autoriai, tėvystės programų rengėjai ir vedėjai siūlo ne vieną teorinį auklėjimo požiūrį, skirtingų metodų. Informacijos įvairovėje tėvai kartais pasiklysta, sutrinka, nebežino, kuriuos iš jų taikyti, kokie būtų tinkami, priimtini, efektyvūs. Taip pat neretai nežino, kaip veiksmingai padėti sau patiems, susiduriantiems su tėvystės sunkumais.

Vienas veiksmingiausių pagalbos tėvams būdų – Dėmesingu įsisąmoninimu grįstos tėvystės programa (ang. Mindfull Parenting), kurios efektyvumą patvirtina moksliniai tyrimai bei programoje dalyvavusiųjų  programoje patirtys. Ši programa plačiai taikoma užsienio šalyse, taip pat vis dažniau kviečiama joje dalyvauti ir Lietuvoje.

Įsisąmoninimu grįsta tėvystės – tai ne veiksmų, procedūrų ar sprendimų rinkinys, o būdas sąmoningai, dėmesingai būti santykyje su vaiku. Tai būdas patirti, įsisąmoninti (tikslingai ir nevertinant) kiekvieną dabarties momentą – kad ir koks jis bebūtų – užuot įsipainiojus į zujančias mintis, kylančias emocijas, prisiminimus apie praeitį ar nerimavimą dėl ateities.  Dėmesinga tėvystė apima vidinių patirčių – savo minčių, emocijų, impulsų veikti, kūno pojūčių, taip pat ir išorinių dalykų – vaikų, šeimos, supančios aplinkos įsisąmoninimą. Įsisąmoninimu grįstos tėvystės procesas nėra baigtinis – tai besitęsianti praktika, formuojanti ir lavinanti svarbiausius įgūdžius, stiprinančius santykius su vaikais, šeimoje, ir apskritai – labai svarbius kiekvieno žmogaus gyvenime.

Dėmesingu įsisąmoninimu grįstos tėvystės programos uždaviniai:

• išmokti veiksmingai tvarkytis su tėvystės stresu;
  • ugdyti empatiją bei atjautą sau ir savo vaikams;
  • išbūti su savo ir vaikų sunkiomis emocijomis;
  • įsisąmoninti tėvystės vaidmenį „čia ir dabar“ bei tėvystės patirtį;
  • efektyviau spręsti konfliktus;
  • stiprinti ryšį su vaiku;
  • geriau pasirūpinti savimi.

Įsisąmoninimu grįsta tėvystės programa naudinga, kai tėvai:

• jaučia, kad netinkamai reaguoja į patiriamą stresą motinystėje/tėvystėje;
  • sau žada, kad kitą kartą elgsis kitaip, bet tokio pokyčio nebūna;
  • labai sunkiai išbūna su savo ir vaiko nemaloniomis emocijomis;
  • nuolat išgyvena kaltę dėl to, kaip elgiasi šeimoje;
  • nebesidžiaugia motinyste/tėvyste.

Ši programa netinka, jei tėvai:

• tikisi gauti žinių, kaip ugdyti vaiką (arba kaip jį pakeisti);
  • tikisi, kad sužinos, kaip teisingai ir tiksliai pasielgti vaiko tam tikro elgesio atveju;
  • tikisi, kad rezultatą pasieks be pastangų;
  • tikisi, kad šeimoje visada bus pozityviai nusiteikę ir patirs tik malonias emocijas;
  • tikisi, kad visada kontroliuos savo nemalonias emocijas;
  • nori „ištrinti“ negatyvias mintis, kad jos nebeateitų;
  • šiuo metu negalės skirti laiko programos sutikimams bei savarankiškam praktikavimui namuose;
  • turi psichotinių sutrikimų, šiuo metu serga depresija.

Tėvai, norintys dalyvauti Įsisąmoninimu grįstos tėvystės programoje, įvadinio individualaus susitikimo metu su programos vadovu aptaria savo lūkesčius, kylančius klausimus, abejones, neaiškumus, programos tikslingumą pagal asmeninę situaciją.

Parengė Alytaus miesto pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė Aušra Žvinakevičiūtė Stankevičienė