Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 195320656

PATYČIŲ UGDYMO ĮSTAIGOSE MAŽĖJIMAS – SUAUGUSIŲJŲ RANKOSE

„Visa ko pradžia yra ten, toli vaikystėje, kur žmogus pirmą kartą supranta, kad pasaulyje jis gyvena ne vienas, kad jo rankos ir širdis privalo ką nors pridengti nuo skausmo, prievartos, melo, kad jis privalo būti žmogumi. Tai aukščiausia ir sunkiausia pareiga.“  Justinas Marcinkevičius

Vaikų saugumas – fizinis, psichologinis, emocinis – visų ugdymo įstaigoje dirbančių suaugusiųjų  rūpestis ir pareiga. Saugia aplinka ir vaikų saugaus elgesio įgūdžiais  rūpinasi visi suaugusieji, ar tai būtų pedagogas, ar aptarnaujančio personalo žmogus, visi,  be išimties. Tokiomis nuostatomis vadovaujasi mokyklos, kuriose įgyvendinama Olweus patyčių prevencijos programa.

Patyčių problema egzistuoja labai seniai, tačiau pirmuosius sistemingus tyrimus šioje srityje aštuntajame XX a. dešimtmetyje pradėjo profesorius iš Norvegijos Dan Olweus, kuris sukūrė programą ugdymo įstaigoms. Programa pavadinta šio mokslininko vardu. Esminiai programos principai: visiems žinomos ir besąlygiškai taikomos keturios taisyklės prieš patyčias. Suaugusieji visuomet pasiruošę  išklausyti vaiką, atpažinti patyčias ir atitinkamai reaguoti pagal galiojančias programos nuostatas, nuosekliai taikyti priemones (pasekmes), kai taisyklių nesilaikoma. Egzistuoja vieningas sisteminis požiūris į patyčių reiškinį. Apie tai kalbėjo pedagogai, kurie dalinosi savo patirtimis kovo 25 d. Alytaus miesto pedagoginės psichologinės tarnybos organizuotoje  konferencijoje „Olweus patyčių prevencijos programa – patyčių mažėjimo mokykloje garantas. Iššūkiai ir galimybės“. 

Renginyje dalyvavo per 70 dalyvių iš įvairių Lietuvos ugdymo įstaigų. Ši konferencija, tai sąmoningumo didinimo mėnesio renginys. Jau tryliktus metus „Vaikų linija“ kviečia kovo mėnesį atkreipti ypatingą dėmesį į patyčių problemą ir priemones, kurios padėtų vaikams priimti teisingus sprendimus, jaustis ir būti saugiais.

Konferencijos dalyvius pasveikino Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Rimvyda Ališauskienė,  Alytaus miesto PPT direktoriaus pavaduotoja švietimui ir metodiniam darbui, l. e. direktorės pareigas Silvija Peštenienė. Pranešimus skaitė Alytaus Panemunės, Likiškėlių, „Volungės“ progimnazijų bei Alytaus Šv. Benedikto gimnazijos pedagogai. Alytaus miesto pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė, programos instruktorė Kristina Baranauskienė pasidalino įžvalgomis apie mokinių apklausų rezultatus bei faktorius, įtakojančius mokinių atsakymus.

Nors patyčių problema  išlieka labai aktuali, tačiau mokyklose, kuriose dirbama pagal Olweus patyčių prevencijos programą ir kiekvienais metais atliekamas mokinių apklausas, rezultatai nuteikia optimistiškai. Visi pasisakiusieji pranešėjai akcentavo, kad pastaraisiais metais patyčių mąstai mokyklose išlieka stabiliai  nedideli, tačiau jų tikrai pasitaiko.  Už kiekvieno skaičiaus, kuris byloja apie tai, kad patyčios patiriamos, yra konkretus mokinys, kuriam reikia pagalbos ar tai būtų vaikas, kuris patiria patyčias, ar tai tas, kuris žemina kitą.  

Mūsų, suaugusiųjų, tikslas – mažinti patyčių paplitimą, išmokti jas atpažinti ir patyčias išgyvenantiems suteikti pagalbą.

Ramutė Vitienė

Alytaus pedagoginės psichologinės tarnybos socialinė pedagogė

Skip to content